
Świadoma pielęgnacja włosów – poznaj jej tajniki
15 grudnia, 2021Świadoma pielęgnacja włosów to coraz bardziej popularny temat. Nie należy się temu dziwić, gdyż odpowiednio dopasowana pielęgnacja to najlepsze co można zrobić dla swoich kosmyków. Pragniesz cieszy się lśniącymi i zdrowymi włosami? Zastanawiasz się, jakie nawyki rujnują Twoje włosy? W kolejnych akapitach znajdziesz odpowiedzi na najważniejsz pytania.
Równowaga PEH
Świadoma pielęgnacja oznacza spełnianie indywidualnych potrzeb włosów. Każde są bowiem inne, to właśnie dlatego w niektórych przypadkach ważne jest olejowanie a w innych dostarczanie protein. Tajemniczy skrót peh jest prosty do rozszyfrowania. P oznacza proteiny, E to emolienty, a H to humekanty. Jeśli tajniki świadomej pielęgnacji są Ci obce, oto proste i krótkie wyjaśnienie:
- Proteiny – są bardzo ważne, nie należy o nich zapomionać. Dzięki proteinom można wypełnić mikrouszkodzenia włosów, co wpłynie na ich kondycję oraz wygląd. Proteiny pomagają zabezpieczyć włosy przed uszkodzeniami i dodają im sprężystości. Warto jednak pamiętać, że zbyt duża ilość protein może powodować puszenie kosmyków. Protein warto używać co 3 mycia.
- Emolienty – lubią je szczególnie włosy o wysokiej porowatości. Emolienty chronią włosy przed skutkami działania niekorzystnych warunków, uszkodzeniami mechanicznymi. Zbyt duża ilość emolientów może powodować przetłuszczanie, a więc do aplikacji używaj niewielkiej ilości kosmetyku.
- Humekanty – można powiedzieć, że są dla włosów niczym krem nawilżający dla skóry. Zbyt duża ilość humekantów może jednak powodować matowienie kosmyków i plątanie. Humekanty warto stosować co 2 mycia.
Warto pamiętać, że każde włosy są inne. Przed zaplanowaniem pielęgnacji, dobrym pomysłem będzie rozpoznanie porowatości włosów. Dzięki temu można określić, czego potrzeba im mniej a czego więcej. Włosy niskoporowate mają domknięte łuski, są lśniące i zazwyczaj proste. Włosy wysoko porowate zazwyczaj są szorstkie w dotyku, szybko chłoną wszelkie kosmetyki, najczęściej są kręcone. Włosy średnio porowate zaś zazwyczaj są średnio porowate, podobne do nisko porowatych, ale nieco bardziej matowe.
Gdy już określisz porowatość swoich włosów, zaplanuj pielęgnację zgodną z równowagą PEH. Prawdopodobnie odnalezienie najlepszego sposobu na piękne włosy zajmie Ci trochę czasu, ale warto podjąć wysiłek. Testuj różne rozwiązania i kosmetyki, obserwuj na co Twoje kosmyki reagują dobrze a na co źle. Dzięki temu dowiesz się, jaki plan pielęgnacyjny będzie najlepszy dla Twoich włosów.

Kosmetyki dobrej jakości
Tylko dobrej jakości kosmetyki z przyjaznym składem sprawią, że Twoje włosy będą w dobrej kondycji. Warto więc zapoznawać się ze składami i odrzucać te preparaty, które mogą działać niekorzystnie na wygląd i zdrowie włosów. Jeśli nie wiesz, co jest dla nich dobre a co nie, warto dołączyć do grupy tematycznej na Facebooku. Tam znajdziesz odpowiedzi na wiele ważnych pytań, uzyskasz potrzebną pomoc i cenne porady. Warto również poznać produkty firm, które tworzą ofertę dopasowaną do potrzeb osób stosujących świadomą pielęgnację. Recenzje i opinie najlepszych propozycji znajdziesz na grupach tematycznych na Facebooku, warto również zaglądać na forum poświęcone świadomej pielęgnacji lub blogi tematyczne.
Złe nawyki
Aby cieszyć się pięknymi i zdrowymi włosami, warto również przyjrzeć się swoim nawykom. Oto kilka tych, których należy unikać:
- Nieodpowiednia dieta – brak ważnych witamin i składników odżywczych wpływa źle na cały organizm, co powoduje zły stan włosów, skóry i paznokci. Przyjrzyj się swojej diecie i zadbaj o to, aby znalazło się w niej wszystko to, czego organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania.
- Brak zabezpieczenia włosów – prostowanie, kręcenie włosów czy inne rodzaje stylizowania to coś, co wiele kobiet uwielbia i stosuje na co dzień. Warto zabezpieczyć włosy przed szkodliwym działaniem wysokich temperatur. Możesz to zrobić używając specjalnego środka, takie produkty znajdziesz w każdej drogerii.
- Noszenie ciasnego kucyka – pozwól czasami odpocząć swoim kosmykom. Luźny warkocz to dobry pomysł na zastąpienie ciasnego kucyka.