Początki elektrycznego basu

Początki elektrycznego basu

3 listopada, 2021 0 przez admin

Pewnie wielu gitarzystów myślało już o pochodzeniu swojego instrumentu i skąd się wziął. Współczesna gitara elektryczna jest przecież bardzo popularnym i ważnym instrumentem, a bez niej muzyka byłaby zupełnie inna.

Jednak myśląc o gitarze elektrycznej, wielu muzyków pomija tę basową – instrument, który ma bardzo ciekawą historię, a przede wszystkim ogromne w muzyce!

W latach 20. i wcześniejszych, zanim pojawiły się gitary basowe, muzycy polegali na instrumencie smyczkowym, który przypominał dzisiejszy kontrabas – aby grać partie basowe w swoich „kawałkach”. Instrumenty te były masywne, co sprawiało, że noszenie ich było nie lada wyzwaniem i były raczej ciche w porównaniu z innymi instrumentami – zwłaszcza że gitary elektryczne zaczęły być coraz powszechniej używane. W ten sposób narodziła się potrzeba mniejszego, głośniejszego instrumentu basowego, więc wynalazcy zaczęli rodzić kolejne pomysły.

Lloyd Loar – ojciec gitary basowej

I tak, narodził się pierwszy prototyp elektrycznego basu, stworzony przez Lloyda Loara. Prototyp ten nie został jednak dobrze przyjęty. Stąt nigdy nie trafił do produkcji, a Lloyd ostatecznie opuścił Gibsona w roku, w którym stworzył jej prototyp. Na szczęście nie oznaczało to wcale końca gitary basowej.

W latach 30. bowiem, do idei elektrycznego basu powrócił Paul Tutmarc. Jego model nazywał się „Model 736 Bass Fiddle” i mocno przypominał dzisiejsze gitary basowe – wyglądał nieco inaczej, ale grano na nim tak samo, jak na nowoczesnych gitarach basowych. Instrument ten również nie był zbyt popularny, przez ci nie cieszył się też zbyt dużą sprzedażą. Ale bez wątpienia był ważnym wynalazkiem, który otworzył drzwi do tworzenia nowoczesnych gitar basowych.

Kostka gitarowa - kostka do gitary
Kostka do gitary

Przełom

Nieco później, w latach pięćdziesiątych, Leo Fender stworzył pierwszy nowoczesny bas, „Precision Bass”. Korpus instrumentu przypominał Stratocaster i stał się niezwykle popularny wśród muzyków. Był znacznie bardziej mobilny niż kontrabas, był też znacznie głośniejszy, dzięki czemu był lepiej słyszalny. Ten instrument na dobre zmienił sposób, w jaki grały ówczesne zespoły.

Inni wynalazcy dostrzegli tę popularność Precision Bass i zaczęli tworzyć własne wersje gitary basowej. Przyczyniła się do tego także muzyka rockowa, której popularność po prostu eksplodowała – co doprowadziło na przestrzeni lat do wieli kolejnych innowacji w zakresie tego fenomenalnego instrumentu.

I tak właśnie powstała gitara basowa. Dziś chyba już nikt nie potrafi wyobrazić sobie muzyki bez niej, prawda? No chyba, że jesteś fanką lub fanem The White Stripes, którzy choć grają świetnie, wielu ekspertów zgodnie przyznaje – przydałby im się bas.