Od jakiego instrumentu zacząć naukę?

Od jakiego instrumentu zacząć naukę?

24 listopada, 2021 0 przez admin

Rozpoczęcie nauki gry na dowolnym instrumencie oznacza nastawienie się na poświęcenie temu dużej ilości czasu i wysiłku. Przede wszystkim jednak będzie wymagane skupienie, cierpliwość, a zwłaszcza regularność. Jest to umiejętność, która szczególnie łatwo przychodzi dzieciom, ponieważ mają one naturalnie większe predyspozycje do rozwoju. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby za muzykę wzięły się nastolatki lub osoby dorosłe. W ich przypadku warto jednak zdecydować się na nieco łatwiejsze do użytkowania instrumenty, z których dopiero później będzie się przechodzić do bardziej zaawansowanych. O jakich instrumentach warto więc pomyśleć?

Nauka nut – wszystkie naraz czy pojedynczo?

W przypadku niektórych instrumentów znajomość nut nie wydaje się koniecznością, inne jednak wyraźnie stawiają na to, aby je znać

Jest to cenne w szczególności dla osób, które będą planować rozwijanie swoich umiejętności muzycznych. W takiej sytuacji warto zacząć od nauki etapami, nie starając się przyswoić wszystkich nut jednocześnie. Jest to szczególnie pomocne w przypadku pierwszego instrumentu, czyli fletu. Oczywiście, jeśli ktoś zaczyna przygodę od zaawansowanych instrumentów muzycznych, klucz nauki nut może być zupełnie inny.

Flet

Zacznijmy od fletu prostego. Należy on do grupy drewnianych dętych instrumentów muzycznych. W swojej niezwykle prostej konstrukcji nawiązuje on do fujarki powszechnie używanej przy muzyce ludowej. Zasada gry nie jest trudna do zrozumienia. Grający musi dąć w ustnik, a powietrze przechodzi do komory rezonacyjnej, gdzie zostaje rozdzielone. Jeden strumień wychodzi przez szczelinę, a drugi wibruje w rurze. W tej znajdują się różne otwory, których zamykaniem i otwieraniem zajmuje się flecista. Zależnie od tego, gdzie przytknie on palce, uzyskany dźwięk będzie inny. Nauka gry na flecie jest niezwykle prosta m.in. dzięki temu, że jego budowa i obsługa nie jest zbyt skomplikowana.

Tamburyn

Wśród niezwykle prostych do zrozumienia instrumentów muzycznych można również wskazać tamburyn, czyli bębenek baskijski, będący instrumentem perkusyjnym z grupy membranofonów. Jego budowa jest niezwykle prosta.

Składa się on z:

  • Obręczy – jest zrobiona z drewna, metalu lub tworzywa sztucznego,
  • Skóry – naciąga się ją na obręcz,
  • Ruchomych blaszek – znajdują się na obręczy, a po wprawieniu w ruch wydają charakterystyczne dźwięki.

Istnieje kilka metod gry na tamburynie. Można na nim grać poprzez potrząsanie nim, uderzanie w niego, a także poprzez pocieranie membrany. Ten niezwykle prosty w nauce instrument jest wykorzystywany w nauce już od przedszkola.

Nauka gry na ukulele

Dla miłośników instrumentów z grupy strunowych szarpanych zaleca się ukulele. Docenią je zarówno początkujący gracze, jak i eksperci. Instrument ten jest wyraźnie mniejszy od gitary, a także jest wyposażony w 4 struny, choć to nie jest regułą. Niekiedy możemy znaleźć ukulele z większą liczbą strun. Na instrumencie gra się przy pomocy palców lub kostki. Co więcej, w Internecie jest dużo darmowych materiałów do nauki na ukulele.

Bongosy

Pochodzący z Kuby instrument składa się z dwóch trwale ze sobą połączonych bębenków. Choć mają jednakową wysokość, różnią je średnice. Do naciągu bongosów wykorzystuje się skórę bizona, kozła, lub też cielaka. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że w sklepach muzycznych coraz częściej znajdziemy również bongosy z naciągami syntetycznymi. W instrumencie znajduje się również metalowa obręcz oraz śruby naciągowe. Te ostatnie pozwalają na lepszą regulację napięcia na membranie.

A jak gra się na bongosach? Należy umieścić je między kolanami, a następnie uderzać opuszkami palców bezpośrednio o membranę. Jak uczyć się gry? Przede wszystkim należy skupić się na słuchaniu rytmu. Następnie należy wyrobić sobie odpowiednie tempo gry i utrzymać je.

Marakasy

Zdecydowanie wyróżniającym się instrumentem są marakasy, czyli samobrzmiący instrument muzyczny, którego korpus jest zazwyczaj wykonany z gliny. Dodatkowo jest on wyposażony w trzonek. Z kolei wewnątrz puszki umieszcza się małe obiekty np. nasiona lub kamyczki. Podczas poruszania marakasami wydobywa się charakterystyczne szelest. Jako instrument należący do grupy grzechotek marakasy charakteryzują się tym, że zawsze używa się ich w parze.

Gra na nich polega na naprzemiennym potrząsaniu raz jednym, raz drugim sprzętem. Co ważniejsze, marakasy zmieniają swoje brzmienie w zależności od tego, jak nimi potrząsamy. Zaleca się wykonywanie tzw. jednostajnego ruchu ósemkowego, który sprawi, że brzmienie będzie ostre lub delikatne (zależnie od tempa i siły).

Harmonijka ustna

Ostatnim niezwykle prostym do nauki instrumentem jest harmonijka ustna. Zalicza się ją do grupy aerofonów, a dźwięk jest wydobywany poprzez powietrze, które rusza się w szczelinach. W środku instrumentu można znaleźć tzw. stroiki, czyli metalowe blaszki.

Jak grać na harmonijce?

  • Instrument ustaw tak, aby niższe dźwięki były po stronie lewej,
  • Obejmij harmonijkę palcem wskazującym i kciukiem ręki lewej.
  • Pamiętając o oddychaniu (powietrze powinno płynąć z przepony) przytknij usta do harmonijki i zacznij grę.