
Działanie ekstraktów roślinnych
7 marca, 2022Ekstrakt nazywany jest inaczej wyciągiem. Powstaje on w wyniku procesu ekstrakcji, który polega na wyodrębnieniu poszczególnych składników lub mieszaniny na podstawie procesu dyfuzji. Ekstrakty mogą być tworzone zarówno z roślin, ziół, owoców, warzyw, a nawet drożdży. Tym samym ich zastosowanie zarówno w medycynie jak i w kosmetyce naturalnej jest bardzo szerokie. Najczęściej jednak spotykane są ekstrakty roślinne, które mogą zostać pozyskane zarówno z liści, korzeni, soku, łodyg, ale także kwiatów danej rośliny. Ekstrakty roślinne można podzielić na typ skoncentrowany, który charakteryzuje się bardzo wysokim stężeniem danego składnika. W przypadku zielonej herbaty może być to 95% polifenoli. W naturze zielona herbata zawiera maksymalnie do 50% polifenoli. W drugim typem ekstraktów jest ekstrakt o stężeniu substancji czynnych przypominającym naturalne występowanie. Ze względu na dużą ilość polifenoli ekstrakty roślinne bardzo chętnie są wykorzystywane w kosmetyce. Pozwalają na odżywianie pielęgnacji włosów, ciała, skóry twarzy.
Bardzo popularnym jest ekstrakt z kurkumy. Kurkumina, która jest najważniejszym składnikiem kurkumy pozwala na skuteczne blokowanie enzymów, które wpływają na wzrost komórek nowotworów. Ponadto ekstrakt z kurkumy ma właściwości przeciwzapalne, pozwala na zmniejszenie bólu. Tym samym może być stosowany między innymi w przypadku zapalenia stawów. Jednakże ekstrakt z kurkumy pozwala także na efektywne działanie układu trawienia. Dodatkowo kurkuma ma także korzystny wpływ na układ szkieletowy oraz kości.
Berberyna należy do grupy alkaloidów izochinolinowych. Jest to substancja, która występuje w roślinach w bardzo małym stężeniu osiągającym najczęściej nieco ponad 1%. Dlatego też znacznie lepiej korzystać z ekstraktu berberyny, aniżeli ze sproszkowanych korzeni roślin. Berberyna ma bardzo szeroki wpływ na gospodarkę cukrową. Może ona przeciwdziałać między innymi hiperglikemii. Tym samym dedykowana jest między innymi osobą z cukrzycą typu drugiego. Co więcej berberyna jest w stanie redukować stany zapalne, posiada także działanie antyoksydacyjne.
Ekstrakt z kanny jest także ceniony w medycynie naturalnej jak i w kosmetyce. Przede wszystkim pozwala on zmniejszać napięcie nerwowe, a jednocześnie przeciwdziałać rozwojowi depresji. Może być również stosowany w przypadku nerwicy lękowej oraz zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych. Co więcej ekstrakt z kanny może być ze sukcesem stosowany w przypadku osób uzależnionych od narkotyków. Niezwykłą właściwością ekstraktu z kanny jest także działanie wyciszające, a także poprawa zdolności uczenia się oraz zapamiętywania. Dlatego też ekstrakt z kanny może być wykorzystywany zwłaszcza w sytuacjach nerwowych, czy okresach zwiększonego udziału w stresu. Pozwala on na skuteczną poprawę nastroju, lepsze zasypianie, a także szybkie wyciszanie organizmu.
Witamina C w postaci standaryzowanego ekstraktu z aceroli ma bardzo szerokie zastosowanie i niezwykle wiele korzystnych właściwości dla organizmu. Acerola jest to naturalne oraz niezwykle bogate źródło witaminy C. Tym samym wyciąg jest ogromnym wsparciem dla układu odpornościowego, zwłaszcza w okresie jesiennym oraz zimowym. Ogranicza on występowanie zarówno przeziębienia jak i grypy. Dodatkowo witamina C pochodząca z aceroli skutecznie poprawia produkcję kolagenu. Dzięki czemu korzystnie wpływa na funkcjonowanie zarówno naczyń krwionośnych, chrząstek, ale także dziąseł i zębów, a wreszcie kości oraz skóry. Ponadto przyspiesza przyswajanie żelaza, a także zmniejsza uczucie zmęczenia. Witamina C skutecznie chroni komórki przed stresem oksydacyjnym, a tym samym zwalcza wolne rodniki.