Makrama – modne i użyteczne hobby

Makrama – modne i użyteczne hobby

23 grudnia, 2021 0 przez admin

Bez szydełka, igieł czy drutów – makrama to sztuka “wiązania sznurków” przy pomocy wprawionych palców. Wystarczy poznać dosłownie kilka splotów, aby stworzyć piękną dekorację wnętrza w stylu boho lub bardzo funkcjonalny przedmiot, taki jak huśtawka, hamak czy uchwyt na doniczkę. Czym jest makrama i dlaczego warto wybrać sobie takie hobby na długie zimowe wieczory?

Co to jest makrama?

Makrama to słowo pochodzące z języka arabskiego, w którym oznacza “wiązaną ozdobę”. Podczas tworzenia makramy nie używa się żadnych narzędzi – tylko odpowiednio dobrany sznurek i własne dłonie. Największą popularnością sztuka ta cieszyła się w latach 70. na Zachodzie, kiedy modne było rękodzieło i trend powrotu do natury. Teraz makrama to hobby oraz sposób na dekorowanie wnętrz w stylu boho i vintage. Piękne ozdoby ścienne zaplecione na zwykłej gałęzi czy też plecione łapacze snów cieszą się obecnie bardzo dużym zainteresowaniem, a dodatkowo niezwykle intrygująco prezentują się na zdjęciach. 

Dlaczego warto nauczyć się robić makramę?

Makrama, jak wiele innych hobby, pozwala łączyć przyjemne z pożytecznym. Podczas wyplatania bardzo odpręża i relaksuje, a jednocześnie jest treningiem uważności, koncentracji, dobrego planowania i kreatywności. Stanowi także dobre ćwiczenie dla naszych dłoni i palców, doskonali koordynację i precyzję ruchów. Poza tym, podstawowe sploty makramowe pozwalają na tworzenie przedmiotów dekoracyjnych, użytecznych i trwałych. Ze sznurków możemy przygotować bowiem chociażby kwietniki czy ozdobne półki, które sprawdzą się w każdym klimatycznym wnętrzu. Makrama to również:

– torby i plecaki,

– biżuteria,

– łapacze snów i inne ozdoby ścienne,

– dekoracje tekstylne, czyli pledy, zasłony, pokrowce, poduszki,

– huśtawki, hamaki, kołyski dla dzieci. 

Dzięki makramie nie tylko doskonale zagospodarujemy swój czas wolny, ale także pozwolimy naszym myślom odpocząć, a dłoniom wyczarować coś pięknego i użytecznego. Makrama dobrze sprawdzi się jako ozdoba, którą udekorujemy swoje wnętrze oraz jako pomysł na prezent dla bliskiej osoby. 

Od czego zacząć przygodę z makramą?

Makrama nie jest kosztownym hobby. Aby zacząć wyplatać, potrzebujemy właściwie jedynie dobrego, nieco grubszego sznurka w wybranym kolorze. Oczywiście swoje dzieła możemy osadzić na gotowej podstawie, na przykład drążku, okręgu czy zwykłej gałęzi z lasu. Dodatkowo, makramę da się także wzbogacać, między innymi koralikami czy kółeczkami. Kiedy wiemy już, co chcemy wypleść, musimy nauczyć się podstawowych splotów, których potrzebujemy naprawdę niewiele. W większości przypadków makramę tworzą dosłownie dwa, trzy rodzaje wiązań, które modyfikuje się między innymi poprzez zastosowanie większych odstępów pomiędzy supełkami. Nawet obrazkowy tutorial powinien okazać się wystarczającą szkołą splatania makramowych dekoracji. Jeśli jednak chcemy stworzyć coś funkcjonalnego, musimy rozpocząć od planowania i wymierzenia odpowiedniej długości sznurków. Pomocne mogą okazać się zatem gotowe “przepisy” na makramę, w których podane będą wszystkie potrzebne informacje i instrukcje zaplatania.