Kapelusz – jak wybrać odpowiedni i jak go nosić?

Kapelusz – jak wybrać odpowiedni i jak go nosić?

3 marca, 2022 0 przez admin

Niemal cały XX wiek kapelusze królowały na głowach zarówno kobiet jak i mężczyzn. Stanowiły modny i elegancki dodatek do stylizacji letnich i zimowych, a wiele osób nie wychodziło bez nich z domu. Na szczęście, moda zatoczyła koło i obecnie kapelusze wróciły do łask. Jak zatem wybrać odpowiedni i jak go nosić, by wyglądać pięknie i szykownie zarazem?

Jak wybrać idealne nakrycie głowy?

Aby wybrać kapelusz, który nie będzie ani za mały ani za duży, należy zmierzyć obwód głowy. Można to zrobić przy pomocy centymetra krawieckiego, który należy owinąć wokół głowy, mniej więcej 1 cm nad linią brwi. Wynik powinien wynosić pomiędzy 54, a 60 centymetrów, gdzie 54 cm będzie odpowiednikiem rozmiaru S, 55/56 cm to rozmiar M, 57/58 odpowiada rozmiarowi L, natomiast 59 i 60 centymetrów to informacja, że należy zakupić nakrycie głowy o rozmiarze XL. Znając obwód głowy można rozpocząć poszukiwania odpowiedniego rozmiaru, aby jednak zdecydować się na dobrze wyglądający model, konieczne jest dopasowanie kapelusza do kształtu twarzy. W pierwszej kolejności należy określić, które miejsce jest najszersze oraz jaka jest długość twarzy. Parametry te będą odpowiadały jednemu z najczęściej występujących kształtów, którymi są owal, okrąg, diament, kwadrat lub trójkąt.

Twarz owalna będzie się najlepiej komponować z kapeluszem o szerokim rondzie i płytkiej główce, natomiast kwadratowa doskonale wygląda w modelach osadzonych wysoko nad czołem, bowiem powodują one optycznie wydłużenie twarzy. Posiadaczki twarzy trójkątnej powinny decydować się na kapelusze o niewielkich rondach i dużej ilości ozdób typu broszki czy przepaski, natomiast te, które mogą poszczycić się twarzą podłużną mogą wybrać modele o głębokich główkach, które, w przeciwieństwie do modeli z płytkimi główkami, optycznie skrócą twarz. Owalna twarz jest natomiast najbardziej uniwersalna i dobrze wygląda niemal w każdym modelu nakrycia głowy.

Rodzaje kapeluszy damskich

Na rynku istnieje bardzo wiele modeli kapeluszy, w zależności od materiału z którego są wykonane, głębokości główki, szerokości ronda oraz regionu, z którego pochodzą. Wyróżnia się między innymi:

– kapelusz fedora, najczęściej wykonany z filcu, posiadający bardzo szerokie rondo i wgłębienie od strony główki,

– kapelusz typu BB, który przypomina najbardziej klasyczny model z tą różnicą, że rondo nie jest sztywne, a luźno opada na twarz i włosy,

– kapelusz trilby, wyglądający nieco jak zmniejszona fedora,

– kapelusz western, który ma usztywniony środek ronda, boki natomiast wygięte do góry,

– kapelusz panama, zazwyczaj koloru białego, przepasany czarną taśmą, wyplatany z włókna liścia palmowego.

Jak nosić kapelusz?

Chcąc założyć kapelusz należy pamiętać, że musi on współgrać nie tylko z ubraniami, które ma się na sobie, ale także z pozostałymi dodatkami czyli paskiem, torebką oraz, przede wszystkim, obuwiem. W lecie najlepiej jest nosić kapelusze białe lub w jasnych, stonowanych kolorach,które zapobiegną nagrzewaniu się skóry głowy. Do większości stylizacji letnich najlepiej będzie pasował słomkowy kapelusz z dużym rondem, który nie tylko dobrze wygląda, ale jednocześnie osłania twarz przed słońcem oraz typ panama, który jest wykonany z naturalnych materiałów, jest bardzo lekki, a dzięki elastycznemu rondku można go nosić na wiele sposobów. Kapelusze na jesień powinny być natomiast wykonane z wełny lub filcu, niekonieczne muszą mieć duże rondo, a najczęściej wybieranymi kolorami są beże, brązy i czernie. Do nakryć głowy doskonale pasują botki, buty typu kowbojki oraz obszerne jesienne płaszcze, niekoniecznie należy je natomiast łączyć z damskimi garniturami.Zimą i wiosną kapelusz także stanowi dobry wybór, choć oczywiście dużo zależy od wybranej stylizacji i temperatury panującej na zewnątrz. Podczas chłodniejszych dni należy wybierać modele typu fedora czy klasyczne, natomiast wiosną doskonale sprawdzą się mniejsze, np. trilby czy nawet meloniki.