Jak szybko posprzątać dom?

Jak szybko posprzątać dom?

23 grudnia, 2021 0 przez admin

Zapowiedziana z minimalnym wyprzedzeniem wizyta gości czy zwyczajny brak czasu na sprzątanie, na przykład przed świętami, to okoliczności, na które zawsze powinniśmy być przygotowani. Jak szybko poradzić sobie z bałaganem w domu? Oto od czego warto zacząć “ogarnianie” mieszkania przed przybyciem gości!

Sprzątanie wstępne: odłóż rzeczy na miejsce

Największy bałagan w pomieszczeniu tworzą przedmioty porozrzucane na dużych obszarach, na przykład na podłodze, na dywanie, na łóżku czy na blatach. Aby mieszkanie szybko odzyskało schludny wygląd, wystarczy poodkładać wszystko na swoje miejsce. Przy okazji, warto popodnosić również krzesła, aby przygotować dom do kolejnego ważnego etapu sprzątania. Nie mając czasu, nie zajmujemy się praniem czy zmywaniem. Brudną odzież zamykamy w koszu, a naczynia jedynie płuczemy i wstawiamy do zmywarki. 

Odkurzanie i mycie podłóg

Kiedy żadne zbędne przedmioty nie zagracają już przestrzeni, możemy przystąpić do odkurzania i mycia podłóg. W tym czasie warto także pootwierać okna, aby wpuścić do pomieszczeń nieco świeżego powietrza. Ma to duże znaczenie, bowiem ładny zapach jest dla mieszkania tym, czym perfumy dla wyjściowej stylizacji. Szybkie odkurzenie wszystkich pomieszczeń i przetarcie podłóg na mokro sprawi, że dom błyskawicznie się odświeży. Wtedy powinniśmy zadbać także o opróżnienie koszy i wyniesienie śmieci.

Sprzątanie najważniejszych pomieszczeń

Gości najpierw przyjmujemy w przedpokoju, a następnie zapraszamy do salonu, niekiedy również do kuchni lub jadalni. Te pomieszczenia powinniśmy zatem wysprzątać najdokładniej – w miarę możliwości. Musimy przetrzeć więc blaty mebli i stołów, pozbywając się przy tym kurzu i wszelkich innych zanieczyszczeń. Posprzątać należy także w toalecie i łazience. Na liście zadań musi znaleźć się zatem wyczyszczenie ubikacji, umywalki oraz lustra. To niezbędne minimum, które trzeba odhaczyć obowiązkowo. Jeśli nie mamy czasu i nie zapraszamy gości do innych pomieszczeń, po prostu pozostawmy je zamknięte.

Jak zrobić dobre wrażenie?

“Ogarnięte”, czyli względnie uporządkowane i odkurzone oraz wywietrzone mieszkanie z pewnością zaprezentuje się już znacznie lepiej niż dom, w którym nic nie jest na swoim miejscu. Aby nieco odwrócić uwagę gości do tego, czego nie udało nam się posprzątać, możemy wypróbować kilka sztuczek, które powinny zrobić na przybyłych dobre wrażenie. Pierwszy patent to zapach, który wprowadzimy do wnętrz przy pomocy kominka zapachowego, świec czy specjalnych patyczków. Drugi, to wstawienie do piekarnika “szybkiego” ciasta, na przykład z gotowej mieszanki. Nie dość, że dom wypełni się dzięki niemu bardzo przyjemnym aromatem, to jeszcze będziemy mieli czym poczęstować gości! Przy okazji upewnijmy się, czy mamy w swojej kuchni podstawowe produkty, takie jak kawa, herbata, mleko czy cukier. 

Telefon na godzinę przed przyjazdem gości nie musi oznaczać dla nas katastrofy. Niewielkie mieszkanie “ogarniemy” nawet w kilkanaście minut, jeśli zadbamy o odpowiednią organizację pracy.