Jak skutecznie realizować postanowienia?

Jak skutecznie realizować postanowienia?

18 stycznia, 2022 0 przez admin

Właśnie zaczynasz nowy rozdział w swoim życiu, a może myślisz nad noworocznymi postanowieniami? Jeśli z tej lub innej okazji planujesz zmienić coś w swoich dotychczasowych przyzwyczajeniach pamiętaj, aby zrobić to w przemyślany sposób. To pozwoli Ci uniknąć szybkiego zniechęcenia i da więcej radości w drodze do wymarzonego celu. Sprawdź, jakie zasady warto stosować dla uzyskania najlepszych efektów.

Metoda małych kroczków

Kiedy nie jesteś już nowicjuszem i nie pierwszy raz planujesz zmiany w życiu dobrze wiesz, że nic nie przychodzi łatwo. Schudnięcie 10 kilo lub nauka języka w krótkim czasie np. miesiąca lub dwóch, niekoniecznie będzie możliwa do osiągnięcia w takim terminie. Zabierając się za taki cel po raz kolejny warto dokładnie go przemyśleć i mocno stąpać po ziemi w swoich założeniach. Zapał i motywacja do szybkiego osiągnięcia efektów to coś, co nie jest dane nam na zawsze, jeśli wprowadzimy duży restrykcji i ograniczeń przekonamy się o tym dość prędko. Niewątpliwie fatalny pomysł to odchudzanie oparte o wiele zasad wymagających ogromnej samodyscypliny i silnej woli. W przypadku, gdy do tej pory nie umiałeś wyobrazić sobie wieczornego seansu bez chipsów lub popołudniowej kawy bez słodkości, całkowite ich wyeliminowanie z diety może okazać się zbyt trudne. Na początek lepiej ograniczyć ilość i częstotliwość takich przekąsek lub poszukać ich zdrowszych zamienników. To będzie nieco mniej nieosiągalne, kiedy przejdziesz od planów do czynów. To samo tyczy się nauki języków obcych, jak i wielu innych celów, które postanawiasz osiągnąć. Najlepsze w takiej sytuacji stosować metodę małych kroczków, która w efekcie pozwolą Ci osiągnąć trwałe rezultaty i zmienić dotychczasowe nawyki.  

Planowanie i organizacja

Metoda małych kroczków nie miała by jednak sensu bez planowania. Jeśli chcemy postępować spontanicznie może to odbić się negatywnie na naszych ostatecznych wynikach i w efekcie w określonym czasie nie uda nam się spełnić naszych założeń. Do tej pory nie lubiłeś papierowych planerów i organizacji każdej minuty swojego życia? Nie musisz zmuszać się na siłę do takich metod, planuj tylko tylko te rzeczy i czynności, które są dla Ciebie ważne, a wykorzystać do tego możesz zwykły notatnik na telefon, aplikacje mobilne lub po prostu kartkę papieru. Istotne w tym jest, aby spisać wszystkie kroki na drodze do ostatecznego zadawalającego wyniku. Przykład: Dla zrzucających wagę najlepiej rozpisać kilka pośrednich celów w punktach typu – pić mniej gazowanych napojów, nie jeść słodyczy, ostatni posiłek spożywać przed 20 itp. Następnie dobrze będzie wybrać jedną z takich wypisanych zasad i ustalić ją nadrzędną na dany miesiąc. Nie oznacza to, że powinno się przestać np. jeść słodycze z dnia na dzień, tutaj również dobrze będzie rozdzielić to zadanie na tygodniowe etapy. I tym sposobem z tygodnia na tydzień eliminować kilka słodkich posiłków lub zmniejszać ich porcje. Wprowadzenie w życie stopniowego działania sprawi, że na koniec miesiąca dalej będziesz trwać w swoich postanowieniach, a co więcej wyrobisz w sobie nawyki, które zostaną z Tobą na dłużej.

Akceptacja błędów i niedoskonałości

Najistotniejsze w osiągnięciu wszelkich postanowień jest niepoddawanie się, a przede wszystkim nie rezygnowanie z całego planu zmiany przez jeden błąd lub potknięcie. Jesteśmy tylko ludźmi, więc każdemu zdarzają się gorsze dni i chwilowe spadki motywacji. Ważne, aby to nie pozwalało nam porzucać marzeń i było traktowane tylko jako lekcja na przyszłość. Nie popadajmy we frustrację, gdy efekty naszej pracy są zbyt wolne, a przede wszystkim nie porównujmy się z innymi, takie postępowanie wprowadzi nas tylko w niepotrzebne kompleksy. Musimy pamiętać, że każdy z nas jest inny i powinien osiągać cele we własnym tempie na swój własny sposób.