
Czy każdy może zacząć naukę gry na gitarze?
27 listopada, 2021Umiejętność gry na instrumencie muzycznym w pewnym momencie staje się marzeniem większości z nas. Pod tym względem króluje ciepłe uczucie skierowane w kierunku gitary. Szczególnie doceniamy tę umiejętność podczas wieczornych ognisk oraz spędzania wolnego czasu ze znajomymi. Jednak wiele osób żywi przekonanie, że ich czas na naukę przeminął, więc nie mają szans na grę na gitarze. Przekonanie to jest jednak całkowicie błędne.
Ucz się gry na gitarze w sieci!
Po pierwsze musimy mieć świadomość tego, że w każdym etapie naszego życia możemy nauczyć się gry na gitarze. Umiejętność ta dostępna jest do nauki przez Internet m.in. poprzez oferowane lekcje, które są zazwyczaj podzielone na cztery poziomy:
- Podstawowy;
- Średni;
- Średniozaawansowany;
- Zaawansowany.
Rozwiązanie to jest szczególnie polecane dla osób, które mają dobry dostęp do Internetu, a jednocześnie nie mają możliwości uczestniczenia w lekcjach na żywo. Co więcej, docenią to osoby zabiegane, którym spodoba się elastyczny charakter zajęć. O ile regularność jest niezwykle istotna, opóźnienie gry w danym dniu o jedną lub dwie godziny nie będzie niczym złym. A to właśnie jest dostępne dzięki nauce gry na gitarze online.
Gitara dla początkującego – o czym warto pamiętać
Każdy stopień nauki gry na gitarze ma swoje wytyczne. W przypadku osób początkujących należy zacząć od:
- Nauki chwytów podstawowych oraz sposobów „bicia”;
- Następnie można poznać budowę i wykorzystanie w muzyce zaawansowanych akordów;
- Dopiero po tym przychodzi czas na naukę tabulatury;
- To zaś otwiera przed nami możliwość poznania nut – rozróżnianie nazw, dźwięków i odczytywanie ich;
- Uczniowie – zarówno dzieci, jak i dorośli – muszą też poznać znaczenie skal wykorzystywanych podczas tzw. solówek;
- Niemal obowiązkową umiejętnością jest strojenie gitary. Przydaje się ona zarówno w przypadku gry dla siebie, jak i dążenia do zarabiania przy użyciu gitary.
Gitara klasyczna czy elektryczna – jaką wybrać i na co zwrócić uwagę?
W większości przypadków stawia się przede wszystkim na gitarę klasyczną. Odpowiada ona różnym stylom, a zwłaszcza sprawdzi się w przypadku osób zaczynających swoją przygodę z grą na gitarze.
Wybierając model klasyczny, warto upewnić się, że:
- Gryf gitary jest prosty;
- Progi gitary nie wystają poza krawędź;
- Klucze gitary lekko się obracają;
- Część wierzchnia gitary nie jest popękana;
- Gitara dobrze leży w dłoni – tzw. poczucie chemii z instrumentem nie jest bez znaczenia. Trudno jest się nauczyć gry na instrumencie, który wyraźnie nam nie leży.
A co z gitarą elektryczną? Jest ona zalecana szczególnie tym osobom, które uwielbiają rockowe brzmienia. Przede wszystkim ta gitara nie wymaga od nas żadnego doświadczenia.
Na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas wyboru gitary elektrycznej?
- Materiał – zaleca się, aby struny były ze stali, a cała gitara dla początkujących graczy powinna być wykonana z olchy.
- Przetworniki – to one przesyłają sygnał do wzmacniacza i dzieli się je na takie, których dźwięk brzmi „jaśniej” lub „ciemniej”.