
Czy ciasta i słodkie desery mogą być mniej kaloryczne?
5 stycznia, 2022Okres jesienno-zimowy sprzyja skłonnościom do podjadania, a organizm naturalnie stara się zgromadzić zapasy energii na najchłodniejsze dni. Co to oznacza? W połączeniu ze znacznie zmniejszoną ilością naturalnego światła potrzebujemy słodkości i kalorii. Czy da się dostarczyć organizmowi endorfin, pojawiających się podczas spożywania czekolady i słodkich wypieków przy obniżonym indeksie kalorycznym? Są na to sposoby.
Ciasta, które mają niewiele kalorii
Wśród słodkich wypieków z łatwością znajdziesz przepisy na ciasta niskokaloryczne. Prostym, niewymagającym sporej ilości poświęconego czasu jest przepis na szarlotkę. W odróżnieniu od wersji tradycyjnej możesz zaserwować więcej jabłek, powstały spód i wierzch z ciasta kruchego wykonać cieńszy, natomiast cukier biały zastąpić trzcinowym i ograniczyć jego ilość. Do prażonych jabłek nie dodawaj już cukru, wystarczy cynamon, nadający wyjątkowy aromat. Dla niskiej kaloryczności musisz zrezygnować z dodatków: bitej śmietany, lodów. Możesz w zamian posypać wierzch cukrem pudrem. Efektowne ciasto jogurtowe również nie dostarczy Ci sporej ilości kalorii zwłaszcza, jeśli spożyjesz je przed obiadem. Kawałek ciasta domowego o niskim poziomie kaloryczności jest zdecydowanie zdrowszy i sprzyja chudnięciu w porównaniu ze spożytym batonikiem, kupionym w sklepie.
Jak zrobić mniej kaloryczne naleśniki?
Naleśniki sprawiają, że w całym domu/mieszkaniu pięknie pachnie i możemy jeść je w wersji słodkiej oraz słonej. Skupiając się na deserach weźmy pod lupę naleśniki. Czy można je “odchudzić”? Składniki, które zawierają naleśniki można zastąpić mniej kalorycznymi. Dzięki temu naleśniki będą tak samo smaczne i pożywne, a ich indeks kaloryczny znacznie niższy. Zamiast mąki pszennej do wykonania naleśników warto zastosować mąkę gryczaną. Ten zdrowszy i mniej kaloryczny odpowiednik znakomicie sprawdzi się jako baza. Zastosuj chude mleko zamiast pełnotłustego. Możesz również zdecydować się na użycie mleka migdałowego lub wody. Naleśniki będą puszyste i wyborne. Z czym podawać naleśniki, aby mogły stanowić treściwy posiłek o małej ilości kalorii? Wybierz chudy twaróg, zmieszany z niewielką ilością cukru trzcinowego. Do naleśników podaj świeże owoce, których kaloryczność jest znikoma, a naturalna słodycz i wyrazistość nada potrawie charakteru. Co jest wielkim atutem podczas noworocznych postanowień związanych z odchudzaniem.
Desery niskokaloryczne bez pieczenia
Wśród bardzo niskokalorycznych deserów bez pieczenia wciąż królują sorbety owocowe. Te mrożone, zmiksowane przysmaki z owoców w dodatkiem niewielkiej ilości miodu oraz soku doskonale gaszą pragnienie. Idealne latem sprawdzą się również zimą, gdy podczas wieczornego seansu filmowego chcemy czymś zastąpić dużą porcję kalorycznych śmietankowych lub czekoladowych lodów z polewą, posypką i ciasteczkami jako dodatek. Nie chcesz czekać, aż sorbet zamarznie i będzie gotowy do spożycia? Szybciej zrobisz niskokaloryczny sernik na zimno z owocami. Aby był mniej tuczący zrezygnuj z biszkoptowego spodu oraz spodu z ciastek petit beurre kruszonych i mieszanych z roztopionym masłem. Sernik na zimno nie musi mieć spodu. Do wykonania masy serowej użyj serka twarogowego naturalnego bez dodatku cukru. serek ten połącz z ugotowaną, tężejącą galaretką lub zastosuj żelatynę. W drugim przypadku serek możesz lekko dosłodzić. Sernik na zimno warto podać ze świeżymi owocami. Jagody leśne, borówki i maliny mają bardzo niewiele kalorii i doskonale sprawdzają się w zestawieniu z masą serową. Lekka pianka z chudego mleka, połączonego z galaretką to również niskokaloryczny deser, który zrobisz szybko i bez pieczenia.